INDIANAPOLIS — The NCAA Division I Men's Tennis Subcommittee has selected the 64 singles players and 32 doubles teams that will compete in the 2017 NCAA Division I Men's Tennis Championships.

The singles and doubles competition will be conducted May 24-29 at the Dan Magill Tennis Complex in Athens, Georgia, after the conclusion of the team championship, which runs from May 18-23.  The University of Georgia will serve as host.

All matches shall be the best-of-three sets. No-ad scoring and a 7-point tiebreaker at six-games-all will be used for all matches. In doubles, a 10-point match tiebreaker will be played in lieu of a third set.

Automatic qualification into the Division I singles championships is awarded to any conference with one or more eligible singles players ranked in the ITA Top 125 for eligible/entered singles players.  For conferences with more than one singles player within the ITA Top 125 eligible/entered singles players, the subcommittee applies the NCAA selection criteria to determine which student-athlete is the automatic qualifier from those conferences.  All singles players must have a minimum of 13 completed singles matches, with six matches in the spring, in order to be selected as an automatic qualifier or an at-large selection.

Automatic qualification into the Division I doubles championship is awarded to any conference with one or more eligible doubles teams ranked in the ITA Top 60 for eligible/entered doubles teams. For conferences with more than one doubles team within the ITA Top 60 eligible/entered doubles teams, the subcommittee applies the NCAA selection criteria to determine which doubles team is the automatic qualifier from those conferences. All doubles teams must have started a minimum of 10 doubles matches, eight must be completed, with four of the eight matches completed in the spring, in order to be selected as an automatic qualifier or an at-large selection.

SINGLES

Automatic qualifications (15), listed alphabetically by conference:  

Conference Player Name School
American Athletic Constantin Schmitz Tulane
ACC Petros Chrysochos Wake Forest
ASUN Jack Findel-Hawkins North Florida
Big Ten Mikael Torpegaard Ohio State
Big 12 Cameron Norrie TCU
Conference USA Adam Moundir Old Dominion
Ivy Victor Pham Columbia
Missouri Valley Piotr Baranski Southern Illinois
Ohio Valley Eduardo Mena Tennessee Tech
Pac-12 Tom Fawcett Stanford
SEC Nuno Borges Mississippi State
Southern David Biosca East Tennessee State
Sun Belt Tuki Jacobs South Alabama
Summit Razvan Grigorescu Omaha
West Coast Filip Vittek San Diego

At-large selections (49), listed alphabetically by last name:

Player Name School
Collin Altamirano Virginia
Jordi Arconada Texas A&M
Juan Benitez Baylor
William Blumberg North Carolina
William Bushamuka Kentucky
Gage Brymer UCLA
Jolan Cailleau Texas Tech
Julian Cash Oklahoma State
Jordan Daigle LSU
Hugo Di Feo Ohio State
Aziz Dougaz Florida State
Christopher Eubanks Georgia Tech
Gabriel Friedrich South Carolina
Alex Ghilea Oklahoma
Borna Gojo Wake Forest
Andre Goransson California
Sasha Gozun South Florida
Josh Hagar Notre Dame
Gustav Hansson Ole Miss
Aron Hiltzik Illinois
Maxime Hinnisdaels Auburn
Brandon Holt Southern California
Yuya Ito Texas
Strong Kirchheimer Northwestern
Thai-Son Kwiatkowski Virginia
Florian Lakat California
Thomas Laurent Oregon
Korey Lovett University of Central Florida
Skander Mansouri Wake Forest
Wayne Montgomery Georgia
Mazen Osama Alabama
Spencer Papa Oklahoma
Alfredo Perez Florida
Nathan Ponwith Georgia
Or Ram-Harel Tulsa
Emil Reinberg Georgia
Martin Redlicki UCLA
Mike Redlicki Arkansas
Arthur Rinderknech Texas A&M
Alex Rybakov TCU
Jose Salazar Arkansas
Ronnie Schneider North Carolina
Harrison Scott Texas
Christian Sigsgaard Texas
Timo Stodder Tennessee
Maxime Tchoutakian Baylor
Daniel Valent Vanderbilt
Aleks Vukic Illinois
JJ Wolf Ohio State

ALTERNATES*:

Number Player Name School
1 Piotr Lomacki Miami (Florida)
2 Johannes Schretter Baylor
3 Tyler Lu Yale
4 Ryotaro Matsumura Kentucky
5 Konrad Zieba Northwestern
6 Ronald Slobodchikov SMU
7 Harrison O’Keefe South Carolina
8 Jathan Malik Michigan

*If the withdrawing student-athlete was selected by automatic qualification, the next eligible singles player or doubles team from that conference will be considered before substituting from the alternate list.

Seeds 1-8:

Seed Player Name School
1 Cameron Norrie TCU
2 Mikael Torpegaard Ohio State
3 Aleks Vukic Illinois
4 Nuno Borges Mississippi State
5 Petros Chrysochos Wake Forest
6 Arthur Rinderknech Texas A&M
7 Christopher Eubanks Georgia Tech
8 Alfredo Perez Florida

Seeds 9-16, listed alphabetically by last name:

Player Name School
Juan Benitez Baylor
William Blumberg North Carolina
Hugo Di Feo Ohio State
Tom Fawcett Stanford
Thai-Son Kwiatkowski Virginia
Florian Lakat California
Skander Mansouri Wake Forest
Mike Redlicki Arkansas

DOUBLES

Automatic qualifications (12), listed alphabetically by conference:

Player 1 Player 2 School Conference
Yates Johnson Hunter Johnson SMU American Athletic
Christian Seraphim Skander Mansouri Wake Forest Atlantic Coast
Jack Findel-Hawkins Lasse Muscheites North Florida Atlantic Sun
Mikheil Khmiadashvili Mason Dragos Butler Big East
Herkko Pollanen Mikael Torpegaard Ohio State Big Ten
Arjun Kadhe Julian Cash Oklahoma State Big 12
Simon Freund Morgan Mays UC Santa Barbara Big West
Tommy Bennett David Warren Rice Conference USA
Charlie Emhardt Jeffrey Schorsch Valparaiso Horizon League
Alexander Day Luke Gamble Princeton Ivy
Martin Redlicki Evan Zhu UCLA Pacific-12
Jan Zielinski Robert Loeb Georgia SEC

At-large selections (20), listed alphabetically by institution:

Player 1 Player 2 School
Mazen Osama Spencer Richey Alabama
Jose Salazar Mike Redlicki Arkansas
Maxime Hinnisdaels Conner Huertas Auburn
Juan Benitez Will Little Baylor
Filip Bergevi Florian Lakat California
Spencer Furman Nick Stachowiak Duke
Johannes Ingildsen Alfredo Perez Florida
Parker Wynn Sean Donohue Louisville
Justin Butsch Jordan Daigle LSU
Hugo Di Feo Martin Joyce Ohio State
Fabian Fallert Grey Hamilton Ole Miss
Trevor Foshey Niclas Braun Mississippi State
William Blumberg Robert Kelly North Carolina
Spencer Papa Andrew Harris Oklahoma
Yancy Dennis Harrison O’Keefe South Carolina
Brandon Holt Riley Smith Southern California
Reese Stalder Jerry Lopez TCU
Arthur Rinderknech AJ Catanzariti Texas A&M
Bjorn Thomson Connor Curry Texas Tech
Jai Corbett Henrik Korsgaard Virginia Tech

ALTERNATES*:

Number Player Name 1 Player Name 2 School
1 Jathan Malik Connor Johnston Michigan
2 Gergely Madarasz Ricky Medinilla Purdue
3 Christopher Eubanks Carlos Benito Georgia Tech
4 Beck Pennington Enzo Wallart Kentucky

*If the withdrawing student-athlete was selected by automatic qualification, the next eligible singles player or doubles team from that conference will be considered before substituting from the alternate list.

Seeds 1-4:

Seed Player Name 1 Player Name 2 School
1 Jan Zielinski Robert Loeb Georgia
2 Martin Redlicki Evan Zhu UCLA
3 Johannes Ingildsen Alfredo Perez Florida
4 Christian Seraphim Skander Mansouri Wake Forest

Seeds 5-8, listed alphabetically by institution:

Player Name 1 Player Name 2 School
Jose Salazar Mike Redlicki Arkansas
Filip Bergevi Florian Lakat California
Arjun Kadhe Julian Cash Oklahoma State
Arthur Rinderknech AJ Catanzariti Texas A&M